W latach 2019 – 2020 w polskim środowisku nauk o zdrowiu zaapelowano o pilną potrzebę przygotowania w Polsce nowoczesnego i kompleksowego podręcznika zdrowia publicznego. Po dyskusji na temat zakresu książki i pewnych przymiarkach do ambitnie zarysowanego konspektu inicjatywę podjął Instytut Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mając poparcie dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu – Piotra Pierzchalskiego i rektora Collegium Medicum UJ – Tomasza Grodzickiego. Po kierunkiem Stanisławy Golinowskiej opracowano koncepcję, szczegółowy plan podręcznika oraz metodę pracy zespołu redakcji naukowej.
Przyjęto, że podręcznik zdrowia publicznego wymaga ujęcia wielodyscyplinarnego, uwzgledniającego wiedzę nie tylko nauk biologicznych i medycznych, ale i nauk społecznych (etyka, psychologia, socjologia, ekonomia i zarządzanie, prawo….) oraz ekologicznych. Założono ponadto odejście od antropocentryzmu, uwzględniając koncepcję ekosystemu i jednego zdrowia.

Podręcznik został napisany przez 64 autorów, obejmujących 14 części i 60 rozdziałów, w strukturze czterech bloków ukazujących:

(1) zastosowaną metodologię (definicje, metody, źródła informacji, ustalenia)

(2) opisujących czynniki zdrowia (ryzykowne zachowania, zdrowie w przebiegu życia, zdrowie kształtowane w miejscach przebywania (settings) oraz w środowisku

(3) metody budowania zdrowia (promocja zdrowia, instytucje, finasowanie, rządzenie oraz

(4) cele; czyli co chcemy osiągnąć: zdrowie reprodukcyjne, dłuższe życie w zdrowiu oraz równość dostępu i warunków osiągania zdrowia.

Podręcznik został opublikowany jesienią 2022 r. przez Wydawnictwo Naukowe Scholar. Na spotkaniach promujących książkę autorzy i zebrani goście podnosili, że nauczanie i działania w ramach zdrowia publicznego wymagają:

(1)szerokiej wiedzy, z czego wynika niezbędność wielodyscyplinarnego współdziałania, edukacji zdrowotnej od najmłodszych lat,

(2)koordynacji w systemie rządzenia w państwie, pozwalającej na łączenie spraw społecznych, medycznych i ekologicznych,

(3)dbałości o instytucje ochrony zdrowia, uwzględniając ich naukowe podstawy oraz dobre zarządzanie.

Podręcznik jest już dostępny w sprzedaży:
Oprawa miękka https://ksiegarnia.pwn.pl/Zdrowie-publiczne,978401531,p.html
E-book https://ksiegarnia.pwn.pl/Zdrowie-publiczne-Wymiar-spoleczny-i-
ekologiczny,980982693,p.html